Ґвалт

Перший супутник у добу незалежності Січ-1

Перший український супутник

Радо поспілкувавшись з друзями та знайомими, я з сумом для себе вияснив, що уявлення про український космос обмежуються лише прізвищем Каденюка. Це видається найбільшою несправедливістю стосовно Великої Мрії всього людства, та, особливо, до нашого внеску в неї. Тим паче сьогодні, в день річниці дебюту незалежної України – запуску супутника Січ-1.

Відновивши незалежність, Україна вже мала значний космічний потенціал, як кадровий, так і інфраструктурний. Зірка проєкту спалахнула в Дніпрі – КБ «Південне» налічували необхідний досвід і апаратуру для розробки космічного апарату, а виробництво лягло на славнозвісний Південмаш. Новостворене Національне космічне агентство України взяло на себе координацію космічної діяльності в країні та поза її межами. Через скрутні фінансові обставини, своє право на існування довелося виборювати на всіх полях. Доводячи населенню потрібність і актуальність ідеї, а іноземним партнерам доцільність інвестицій. За декілька років їм було що показати, а також було налагоджено співпрацю з США, ЄС та іншими державами.

Зусилля не опинилися даремними й 31 серпня 1995 року супутник був виведений на орбіту. Окрім ідеологічної та історичної функції, супутник мав і практичну цінність. Близько 75% отриманих знімків були зроблені над важкодоступними районами планети, тому зображення часто містили кадри екзотичних та маловідомих місць. Спектр задач був достатньо широким, серед яких було не лише спостереження за станом атмосфери, але й моніторинг морських хвиль, визначення глибини снігового покриву та оцінка стану рослинного покриву на різних територіях. З недоліків обладнання лише його невисока точність. Свою роботу він виконував довше найсміливіших очікувань, прослуживши 6 повних років.

При тому, що ця історія, як здається, тягне не більше ніж на короткометражний фільм, я вважаю, що вона здатна запалювати позитивні очікування від майбутнього. Адже факт у тому, що не існує інстанції яка здатна заперечити факт, що цей запуск показав світові здатність України самостійно розробляти та запускати космічні апарати.

Img 20240628 172225
Щасливий я біля Південмашу в червні 2024 року

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *